Po mnohaletých snahách biologů na Slovensku vznikne 1. prosince 2021 rezervace Pralesy Slovenska. Návrh na vyhlášení rezervace schválila Vláda SR 3. listopadu 2021. Přidělení 5. stupně ochrany doposud vůbec nechráněným či nedostatečně chráněným přírodním lesům a pralesům na 76 lokalitách o celkové výměře téměř 6,5 tisíce hektarů je zásluhou především ochranářských organizací OZ Prales a WWF Slovensko. Svým dílem přispěl také náš REMOTE tým, který má na Slovensku mnoho trvalých výzkumných ploch. Data pořízená v rámci tohoto výzkumu byla podkladem mnoha vědeckých studií prestižních zahraničních vědeckých časopisů, upozorňující na vysokou ekologickou hodnotu slovenských pralesovitých porostů.

V rámci Karpatské úmluvy jsme jako stát přijali závazek identifikovat přirozené lesy a pralesy. Jelikož jsme pralesy na Slovensku zmapované neměli, chopili jsme se tohoto tématu. A to i v přesvědčení, že je to téma, které může spojit lesníky a ochranáře. Nestalo se. Pralesy jsme zmapovali, ale od mnoha lesníků jsme si vyslechli spoustu nepěkných věcí. Proto bych chtěl vedle těch, kteří se podíleli na mapování a zabezpečení ochrany pralesů, poděkovat zvlášť také všem lesníkům, kteří vnímají ochranu pralesů jako naši povinnost vůči budoucím generacím,“ říká Marián Jasík z OZ Prales. „Výsledky mapování pralesů jsme publikovali v prestižním vědeckém časopise Forest ecology and management, díky čemuž byly nakonec postupně uznány relevantními státními institucemi, ačkoli jsme na této cestě přišli o několik stovek hektarů pralesů,“ dodává Martin Mikoláš z Katedry ekologie lesa, člen výzkumného týmu.

Dlouholeté snažení ochranářů dosáhnout vyhlášení rezervace završila petice s více než 30 tisíci podpisy odevzdaná ministru životnímu prostředí Jánovi Budajovi a exministrovi zemědělství a rozvoje venkova Jánovi Mičovskému v září loňského roku. Vše však započalo roky zpět mapováním slovenských pralesů, přičemž občanské sdružení Prales v letech 2009 – 2015 uskutečnilo celostátní mapování se závěrem, že na Slovensku je zachováno 10 180 ha pralesů a pralesovitých fragmentů. (téměř třetina podle sdružení nebyla chráněných vůbec nebo nedostatečně). Občanské sdružení PRALES a WWF Slovensko proto již v roce 2018 vypracovaly první návrh přírodní rezervace Pralesy Slovenska a se státním podnikem LESY SR vyjednali veřejný příslib, že dokud se nedosáhne dohody o návrhu rezervace, nebudou lesníci v lokalitách zasahovat.

Podle Mariana Jasíka z OZ Prales důležitou roli v celém procesu sehrál také výzkum Katedry ekologie lesa Fakulty lesnické a dřevařské České Zemědělské Univerzity v Praze v rámci projektu REMOTE Primary Forests. Projekt se již deset let věnuje výzkumu posledních pralesů temperátní zóny Evropy, přičemž značnou část trvalých výzkumných ploch založili vědci právě na Slovensku. „Ochrana pralesů má zásadní význam pro ochranu biologické rozmanitosti, ale také v boji s klimatickou změnou, protože přirozené lesy jsou výrazně odolnější proti extrémním projevům klimatických změn a zároveň poutají ohromné množství uhlíku,“ uvádí vedoucí projektu a Katedry ekologie lesa prof. Miroslav Svoboda.

Rezervace Pralesy Slovenska oficiálně vznikne 1. 12. 2021 na 76 lokalitách v různých částech Slovenska s celkovou výměrou 6 462,42 hektarů. Nejvíce lokalit se nachází v Banskobystrickém a v Žilinském kraji, ovšem pralesové lokality jsou ve všech dalších krajích Slovenska. Rozhodnutím o ochraně pralesů přispívá Slovensko k plnění cílů, ke kterým se včetně dalších zemí zavázalo například v Karpatské úmluvě nebo ve Strategii EU o ochraně biologické rozmanitosti do roku 2030.

SNÍMKY A DATA Z NAŠICH VÝZKUMNÝCH LOKALIT NA SLOVENSKU NALEZNETE V SEKCI LOKALITY.

POLYGONY NOVĚ CHRÁNĚNÝCH PRALESNÍCH LOKALIT VE FORMÁTU KML ZDE.